Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”. Powstanie doliny wodorowej pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i Podkarpacia w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe.
„Jest to pierwsze przedsięwzięcie w Polsce, które przeciera szlak. Państwa działania będą wzorem dla innych. Macie realne możliwości do tego, aby stworzyć silnik z napędem wodorowym dla samolotów. To wyzwanie na skalę światową”- mówił podczas spotkania Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, który z członkami stowarzyszenia połączył się online.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu podkarpackiego, na czele z Marszałkiem – Władysławem Ortylem. Na spotkaniu byli też obecni przedstawiciele firm i instytucji zainteresowani rozwojem technologii wodorowej.
Podczas spotkania wybrano zarząd stowarzyszenia.
Członkowie założyciele stowarzyszenia
· Jarosław Sęp, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
· Sylwester Czopek, Uniwersytet Rzeszowski,
· Dawid Cycoń, ML System S.A.,
· Rafał Kalisz, Fibrain,
· Marek Darecki, SGPPL „Dolina Lotnicza”,
· Jacek Głowacki, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o.,
· Tomasz Gałka, Instytut Energetyki- Instytut Badawczy,
· Remigiusz Śnieżek, Autosan Sp. z o.o.,
· Emilia Makarewicz, Polenergia S.A.,
· Paweł Kolczyński, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.,
· Marek Grabowy, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale.
Zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego na stronie Politechniki Rzeszowskiej pod tym adresem, gdzie obejrzeć można również galerię zdjęć z tego wydarzenia